TSE HYB Belgesi

TSE HYB Belgesi Danışmanlık Hizmeti

Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Hizmet Yeterlilik Belgesi (HYB), belirli kategorilerde müşterilerine hizmet sunan işletmelere, yaptıkları çalışmalarla ilgili Türk standartlarına veya diğer mevzuat ve kriterlere uygunluğu sağladıkları takdirde verilen bir belgedir. Bu bağlamda, TSE HYB Belgesi alan kuruluşlar, TSE-HYB markasını kullanmaya hak kazanmaktadır.

TSE HYB Belgesi Hangi İşletmelere Yöneliktir?

Bu belgeyi aşağıda listelenen dört farklı kategoride hizmet sunan işletmelere alabilmektedir:

1. Garanti kapsamına giren ürünleri üreten veya bu ürünleri ithal eden işletmeler; beyaz eşya, otomobil, bilgisayar, elektrikli ev aletleri, elektronik eşyalar gibi ürünler için teknik servis hizmeti veren işletmeler bu kategoride yer almaktadır.
2. Kamu hizmetleri veren işletmeler; bu çerçevede, temizlik, ilaçlama, yemek, güvenlik vb. gibi konularda hizmet veren işletmeler TSE HYB Belgesi almak için başvuruda bulunabilir.
3. LPG-CNG ikmal ve dönüşüm istasyonları gibi güvenlik riski taşıyan işletmeler
4. Müşterilerine, verdiği hizmetin kaliteli olduğunu beyan etmek isteyen işletmeler; restoranlar, kafeler, fırınlar, fotoğraf stüdyoları vb gibi büyük ya da küçük ölçekli işletmeler de TSE HYB Belgesi alabilmektedir.

TSE HYB Belgesi Neden Önemlidir?

Bu belge, kimi zaman alınması zorunlu olan, kimi zaman ise işletmelerin yüksek kalitede hizmet sunduğu beyan edebilmesindeki en önemli araçlardan biri olan bir belgedir. Belge sahibi olan kuruluşlar şu önemli avantajlara da sahip olabilmektedir:

1. Hizmet Yeterlilik Belgesi, birçok kamu veya özel sektör ihalelerine katılan kuruluşlar için bir ön koşul olduğundan, belge sahibi kuruluşlar rakiplerini geride bırakıp bir adım öne çıkabilmektedir.
2. İş yerlerinde bulunan teçhizatlar ve müşterilerin servis hizmet için işletmeye teslim ettiği ürünler sigorta kapsamına alınmaktadır.
3. İşletmelerin servis hizmetini hızlı, kaliteli, güvenli ve doğru bir şekilde vermesi sağlanır.
4. Müşteri memnuniyeti ve hizmet talep eden müşteri sayısı gözle görünür bir şekilde artar ve müşteriler fiyat bakımından koruma altına alınır.
5. Müşterilere verilen bütün hizmetlerin kaydı tutulur ve istenildiği zaman geri dönük inceleme yapılabilir.
6. Kurumsal prestij artar, müşteri başta olmak üzere diğer paydaşlar işletmeye daha fazla güvenmeye başlar.

TSE HYB Belgesi; tüketiciye sunulan hizmetlerin yeterliliğinin Türk Standartları Enstitüsü tarafından belgelendirilmesidir. 4077 Sayılı Kanununu hükümlerine tabi kuruluşlar, Kamu İhalelerine talip olan kuruluşlar ve kaliteli hizmet vermek isteyen kuruluşlar bu belgeyi almak istemektedirler.

İlgili Makaleler

Ağustos 17, 2021

Yerli İmalat Durum Belgesi