Marka Tescil Belgesi Danışmanlık

Marka sahibinin kendi markasının izni dışında kullanılması karşısında tüm yasal hakları bulunmaktadır. Marka tescil belgesi müracaatı gerek başvuru aşamasında gerekse tescil süresinin takibi konusunda uzmanlık gerektiren bir işlem olduğu için, vekil aracılığı ile yapılması hak kaybı yaşanmaması adına gereklidir. Bu sebeple Marka Tescil Belgesi, bünyesinde yetkin marka uzmanlarının, hukuk kadrosunun olduğu, marka araştırmasından tesciline kadar geçen tüm süreçlerde müvekkillere güvenilir hizmet sunan Marka Tescil Belgesi Danışmanlık şirketleri ile çalışılması oldukça önemlidir. Marka Tescil Belgesi alınırken yapılan işlemlerin ilk adımında Türk Patent ve Marka Kurumuna gerekli belgeler ile başvurulması işlemi vardır.

Marka Tescili ve Önemi

Marka Tescili; işlemi bir işletmenin temellerini oluşturan ana kriterlerden birisi olarak bilinir. İşletmeye ait tüm mal ve hizmetlerin diğer işletmelerdeki mal ya da hizmetlerden ayrılmasını sağlayan her türlü bilgi marka olarak adlandırılır. Günümüzdeki koşullarda markaların değeri, firmanın değerinin üzerinde ise bu tüketicinin seçiciliği konusunda oldukça yönlendirici bir konu ve çok önemli bir dayanaktır. Ancak bu koşullara sahip tescilli markalar işletmelerinin ticari dünyada prestijli olarak değerlendirmesini sağlamaktadır. Güçlü bir markaya sahip olmanın verdiği özgüven işletmelerin yükselişini de hızlandırır. Markanın tescilli olmasının markanın sahibine hukuksal olarak tanıdığı yetkiler arasında, kötü niyetli girişimleri önlemek, taklit ve kopya ile oluşabilecek haksız rekabetler karşısında da işletmeyi korumak vardır.

Marka Tescil Belgesi Başvuru İşlemleri

Marka tescil belgesi başvurusu öncesinde mevcut markanın, kullanılacak faaliyet alanına göre resmi eşya listesi üzerinden bulunduğu sınıfının tespit edilmesi şartı bulunur. İlgili sınıfta marka tescili yapılması istenilen şirketin markasının Türk Patent ve Marka Kurumu veri tabanında marka tescili sorgulama işleminin yapılması gerekir. Türk Patent ve Marka Kurumunda marka sorgulama sonuçlarında marka ile birebir benzerlik gösteren veya anımsatan üçüncü kişilere ait marka tescil belgesi bulunmaması durumunda ise marka tescil işlemlerine geçilebilmektedir. Yukarıda bahsedilen marka tescil sorgulama, isim tescil sorgulama işlemleri ortalama 10 ila 20 dakika arasında başvurunuzu tamamlıyoruz. Marka tescil konusunda ülkemizde bir çok firmanın altın odağında bulunan Marka Tescil Belgesi Danışmanlık kuruluşumuzu arayarak danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Ağustos 17, 2021

Yerli İmalat Durum Belgesi