Kalite Belgeleri Danışmanlık

Kalite belgeleri, bilinen adıyla ISO (Uluslararası Standartlar Teşkilatı) Belgeleri, en basit anlamıyla bir ürünün veya hizmetin kalite taahhüt belgesidir. Kalite belgesi aynı zamanda ürünün kalitesinin sürekliliği anlamına da gelmektedir. Bu belge alındıktan sonra, var olan kalitenin her geçen gün daha da iyileştirileceği taahhüt edilmiş olur.
Kalite belgelerinin ortaya çıkışı 1946 yılında, Londra’da gerçekleşen Uluslararası Standardizasyon Toplantısı’na dayanmaktadır. Kalite belgeleri planlı, kontrollü, bilinçli bir çalışmayla, hedeflenen ürünün ya da hizmetin kalitesini yaratmak ve kalitenin stabil halde kalmasını sağlamaktır. Kalite belgesi almak için ürünü ortaya çıkarmaktan çok, ürünün ve hizmetin kalitesini belgelemek ve devam ettirmek önemlidir. Kalite belgeleri danışmanlık hizmeti de burada ön plana çıkmaktadır.

Kalite Belgeleri Danışmanlık – Nedir?

Ürün ve hizmet kalite belgeleri, günümüzde belli bir standartta ürün ve hizmet verildiğinin garantisi olduğu için küçük, büyük tüm işletmeler tarafından alınması gereken, zorunlu bir belgedir. Bu kalite belgelerinin işletmenize verilmesi için ürün ve hizmetlerin kalitesinin belgelenmesi en önemli basamaktır. Kalite belgesi alabilmek için gerekli evrakların tamamlanması gerekmektedir. Bu noktada kalite belgeleri danışmanlık hizmeti almanız gerekir. Bu hizmette ön plana çıkan bazı standartları yerine getirmeniz için gerekli yönlendirmeler yapılır. Bu standartlardan bazıları şöyledir: Çevre Yönetim Sistemi, Kalite Yönetim Sistemi, İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi, Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi, Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi gibi birçok standart mevcuttur.

Kalite Belgelerinin Faydaları Nelerdir?

Kalite belgeleri, hangi alanda hizmet veriyor ya da üretim yapıyorsanız, aynı alandaki diğer işletmelerden bir adım öne geçmenizi ve rekabet etme şansınızı, hem yurt içinde hem de yurt dışında arttıran bir değerdir.
Aldığınız kalite belgeleri ile bir standart dâhilinde üretim gerçekleştirerek hizmet vereceğiniz için işletmenizin kurumsallaşmasını sağlayacaksınız. Kalite belgeleri sadece işletme için değil, müşteriler açısından da önemli bir güven kaynağıdır. Kalite belgeleri ile müşteriler nezdinde hatalı ya da kalitesiz ürün karşısında, daha toleransı geri dönüşler alarak, daha iyi ve uzun vadeli ilişkiler kurmanız sağlanır.
Kalite belgeleri danışmanlık hizmeti alarak, hem ürün ve hizmet kalitenizi gereken kalite standardına getirirsiniz hem de kalite belgesinin size sunacağı birçok avantajdan yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Ağustos 15, 2021

ISO 22301 İş Sürekliliği