Satış Sonrası Hizmet Yeterlilik Belgesi

Satış sonrası hizmet yeterlilik belgesi, yerli ve ithal edilen sanayi malları için uygulanmaktadır. Bakanlık tarafından tespit edilen kullanım süresi boyunca üreten ya da ithalat yapan firmaların müşterilerine vermek zorunda olduğu bakım, onarım ve montaj işlemleri için yeterli teknik servis merkezine sahip olduğunu gösteren belge olan satış sonrası hizmet yeterlilik belgesi, bir nevi garanti belgesi özelliği taşımaktadır. Müşterilerin satın alım sonrasında mağduriyet yaşamaması için büyük bir adım olan Satış Sonrası Hizmet Yeterlilik Belgesi ile üretici ya da ithalatçı firma, olası sorunlarda bakım ve onarım için ya da satın alım sonrasında montaj hizmet için yeterli mekân, uzman vb. özelliklere sahip olduğunu bu belge ile tescillemektedir.

Satış Sonrası Hizmet Yeterlilik Belgesi Düzenleme Zorunluluğu Hakkında

İthalat yapan ve üretim yapan firmalar, ithal ettikleri ya da ürettikleri ürünleri satışa koymadan önce Satış Sonrası Hizmet Yeterlilik Belgesini ve garanti belgesini düzenlemek ile yükümlüdür. (Garanti Belgesi ile ilgili yapılan düzenleme ile Garanti Belgesi zorunluluğu ortadan kaldırılmıştır. Ancak firmalar kendi istekleri ile “Garanti Belgesi” düzenleyebilirler.) Satış Sonrası Hizmetler Yönetmeliği ve 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun Gereğince Satış Sonrası Hizmet Verilmesi Zorunlu Olan Ürünler Listesi’ne göre piyasaya sürülen malın kullanım ömrü, Servis istasyonlarının sayısı, azami tamir süresi gibi konular tüketicilerin mağduriyet yaşaması durumu en az seviyeye indirecek şekilde düzenlenmiştir. Bu sebepten dolayı Satış Sonrası Hizmet Verilmesi Zorunlu Olan Ürünler Listesinde yer alan ürünleri üreten ve veya ithalatını yapan firmalar SSHYB Belgelerini almaları gerekmektedir.

Satış Sonrası Hizmet Yeterlilik Belgesi Nasıl Alınır?

Satış sonrası hizmet yeterlilik belgesinin alınabilmesi içi öncelikle ürünün sahip olduğu tüm standartlar belirlenir. Bu aşamanın ardından T.C Ticaret Bakanlığı ve TSE’nin ortak havuz sistemine kayıt olunmalıdır. Aynı zamanda Cokey numarası alınması gerekmektedir. Bunların ardından standartlara uygun olan bir servis ile sözleşme düzenlenir ve TSE’ye servisin satış sonrası hizmet yeterlilik belgesi altına kayıt ettirilmesi gerekir. Servis, firmayı bünyesine ekledikten sonra elektronik ortamdan satış sonrası hizmet yeterlilik belgesi için bakanlığa başvuru yapılır ve onay alındığı anda belge tarafınıza elektronik ortamda verilmiş olacaktır.

İlgili Makaleler

Ağustos 17, 2021

Yerli İmalat Durum Belgesi