Yerli Malı Belgesi Nedir?

Değerli okurumuz bildiğiniz üzere Yerli Malı Belgesi Kapasite Raporu, Sanayi Sicil Belgesi, eğer ürün gıda ürünü ise İşletme Kayıt Belgesi olan firmalara verilen bir belgedir. Yerli Malı Belgesi alınacak ürün adları Kapasite Raporu Tablo 2 de ve Sanayi Sicil Belgesi üretim konuları bölümünde ismen geçmeli ve belgeler güncel olmalıdır. Firmanın üretim konusu fark etmeksizin tüm ürünleri için (Yazılım, Makine İmalatı, Kimyasal Ürünler vb.) Yerli Malı Belgesi düzenlenebilir. Hazırlanacak Yerli Malı Belgesi başvuru dosyasında ve Yerli Katkı Oranı Hesap Cetvelinde o ürünün üretimi için kullanılacak işçilik, malzeme ve dolaylı giderlerin ithal girdilere oranının %51 i geçmesi durumunda Yerli Malı Belgesi düzenlenir. Toparlayacak olursak firmanın ürettiği ürünün yerli malı olduğunu gösteren belgeye Yerli Malı Belgesi denir. Bu belgenin alınmasında Sanayi Odaları ve Ticaret Odaları denetim ve kontrol mekanizması gibi çalışır. Yani belgeyi bu oda ve veya borsalar düzenler. TOBB ve veya TESK ise onaylar.

Yerli Malı Belgesi Ne İşe Yarar?

– Kamu ihalelerine daha avantajlı bir şekilde katılabilme olanağı tanır.
– KDV istisnası ve veya indirimi sağlar.
– İhalelerde ve KOSGEB destekli alımlarda avantaj sağladığı için işletmelerin daha fazla satış yapabilmesini sağlar. Dolayısı ile istihdamı arttırır.
– Kamu ihalelerinde %15 indirim hakkı sağladığı için Yerli Malı Belgesi olan işletmeleri olmayanlara göre daha avantajlı bir pozisyona getirir.
– KOSGEB hibe kredilerine erişme imkânı sunar.
– KOSGEB destek kredilerine ulaşma imkânını sağlar. Yani KOSGEB desteği ile alınacak ürünler için Yerli Malı Belgesi olan firmalar daha fazla tercih edilir.
– T.C. kamu bankalarından; bireysel – tüketici – işletme vb. kredilerine oranla çok daha düşük faizlerle kredi – çok daha yüksek kredi çekebilme imkânı sağlar.
– Yerli üretimi arttırır. Dolayısı ile ithal girdilere talep azalır.
– İthal ürün ağını azaltır, yerli ürün ihracatını yükseltir. Yerli ekonomiye katkı sağlar.
– Yerli istihdamı teşvik eder.

Yukarıda Yerli Malı Belgesinin üreticilere ve ekonomiye doğrudan ve dolaylı birçok faydasını açıklamaya çalıştık. Mevcut hükümetin yıllardır uyguladığı yanlış ekonomik politikalar dolayısı ile birçok hammadde ve mamulü maalesef ithal eder hale geldik. Bu yüzden konuyu Yerli Malı Belgesine sahipseniz avantajlısınız, bu belge olmasa olmaz demiyoruz. En nihayetinde Yerli Malı Belgesi almanın da firmalara getirdiği birçok maddi külfet var. Madem yerli üretici desteklenecek firmaların ödedikleri harç miktarları ve vergi yükleri azaltılamaz mı?

Yerli Malı Belgesi Neden Alınır?

Firmaların kamu ihalelerine katılmasına olanak tanıyan Yerli Malı Belgesi, Tarım Kredi Kooperatifleri ve KOSGEB destekli ürün satışlarında ve birçok kamu tarafından alınan ürünlerde yerli üreticilere avantaj sağlar. Yerli Malı Belgesine sahip olan firmalarda bu sayede ihalelere artı %15 fiyat avantajı ile girecekleri için mevcut karına ilave daha olarak sattığı maldan daha fazla kar elde edecektir. Dolayısı ile yerli üretici daha fazla kar elde edecek, daha fazla işçi istihdam edecek, ticari faaliyetleri daha fazla güçlenecek ve en nihayetinde ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlayacaktır. Burada bir danışman olarak düşüncemiz; Ticaret Odaları ve Sanayi Odalarının Yerli Malı Belgesine Sahip firmaların sorgulanabilecekleri bir platform oluşturmaları yerli üreticilerin faydasına olacaktır. Akre Group Danışmanlık firmamız olarak Yerli Malı Belgesi alan firmaların listesinin yayınlandığı bir platform oluşturma hedefindeyiz. Yerli Malı Belgesi web sitemizde bu alanı çok yakında hizmetinize sunacağımızı beyan ediyoruz.

Yerli Malı Belgesi Nereden Alınır?

Yerli malı belgesi alabilmek için yukarıda da bahsettiğimiz gibi Kapasite Raporu gereklidir. Firma Kapasite Raporunu hangi odadan aldı ise Yerli Malı Belgesini de aynı odadan çıkarmak zorundadır. 2014’de yürürlüğe giren Yerli Malı Belgesi Tebliğinde Yerli Malı Belgesinin TOBB veya TESK’e bağlı oda/borsalar (İstanbul Sanayi Odası, İstanbul Ticaret Odası, Gebze Ticaret Odası, İzmir Sanayi Odası, İzmir Ticaret Odası, Ankara Sanayi Odası vb.) tarafından düzenleneceği ifade edilmiştir. Belgenin onay makamı ise TOBB veya TESK’dir. Yerli Malı Belgesi almakta geç kaldıysanız danışmanlarımız sizlere en kısa zamanda en kaliteli hizmeti sunabilir. Özellikte İstanbul ve Kocaeli’de Yerli Malı Belgesi konusunda danışmanlık hizmeti veren şirketimizi arayarak tüm sorularınızı sorabilirsiniz.

Yerli Malı Belgesi Nasıl Alınır?

Bildiğiniz gibi Yerli Malı Belgesi alınabilmesi için Yerli Malı Belgesi alınacak ürün ile ilgili girdilerin faturaları, var ise sanayi sicil belgeleri, dolaylı giderlerin faturaları ve işçilik giderleri gibi gider kalemleri ile birlikte Yerli Katkı Oranı Hesap Cetvelini hazırlayan Mali Müşavirin evrakları ve şirkete ait evrakların belirli bir disiplinde hatasız bir şekilde hazırlanıp oda ve borsaya tesliminden sonra verilen bir belgedir.
Yerli Malı Belgesi Tebliğinde bu belgenin alınması konusunda; Yerli malı Belgesinin sahibi ile bu belgeyi düzenleyen ilgili oda/borsa ve belgeyi idareye sunan istekliler ile ilgili eksper, serbest muhasebeci, serbest muhasebeci mali müşavir ya da yeminli mali müşavir belgedeki bilgilerin doğruluğundan genel hükümler ve/veya 4734 sayılı Kanunun ilgili hükümleri çerçevesinde sorumludurlar denilmektedir. Dolayısı ile Yerli Malı Belgesi dosyası hazırlanırken çok dikkatli ve hatasız bir şekilde hazırlanması gerekmektedir.
Bu evraklar toparlanması aşaması bir hayli emek ve zaman gerektirmektedir. İnternet üzerinde yaptığım sorgulamalarda genellikle Yerli Malı Belgesi dilekçesi nasıl doldurulur? Yerli Malı Belgesi Taahhütnamesi Nasıl Doldurulur ve Yerli Katkı Oranı Hesap Cetveli Nedir Nasıl Doldurulur? Gibi sorularla karşılaştım. Sitemiz içerisinde bazı makalelerde bu evrakların ne şekilde doldurulması gerektiğini en sade bir şekilde açıklamaya çalıştım. Diğer makalelerimizde bu bilgileri rahatlıkla bulabilirsiniz. Yerli Malı Belgesinin nasıl alınması gerektiği bu makalelerde açıklanmıştır. Ancak firmaların bu belgeyi çıkarırken yaşadıkları zorlukları çok iyi biliyoruz. İş süreçlerinizin aksamaması ve en kısa zamanda Yerli Malı Belgesine sahip olmak istiyorsanız bizlerle rahatlıkla çalışabileceğinizi bilmenizi isteriz.

İstanbul Ticaret Odası ve İstanbul Sanayi Odası Yerli Malı Belgesi Başvurusu

Akre Group Danışmanlık firmamız İTO ve İSO tarafından düzenlenen Yerli Malı Belgesi başvurularını yapmaktadır. Danışmanlarımız Yerli Malı Belgesi Hesap Cetvellerinin, Başvuru Dilekçesinin ve Taahhütnamesinin düzenlenmesi konusunda oldukça tecrübeli bir danışman ekibine sahiptir. Gerek İstanbul Sanayi Odası gerekse İstanbul Ticaret Odası’nın Yerli Malı Belgesi düzenlenmesi için istedikleri gerekli evrak listesini eksiksiz olarak tamamlamanıza yardımcı olmaktayız. Yerli Malı Belgesi Başvuru dilekçesinin doldurulması, Taahhütnamelerin doldurulması ve en önemlisi Yerli Katkı Oranı Hesap Cetvelinin doğru bir şekilde hesaplanması konusunda hatasız ve hızlı çözümler üreten firmamız birçok firmanın altın odağında yer almaktadır. Bizlere iletişim bilgilerimizden dilediğiniz zaman arayarak ulaşabilirsiniz. Sitemizi ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz.

İlgili Makaleler

Ağustos 18, 2021

Yerli Malı Belgesi Yenileme

Ağustos 18, 2021

Yerli Malı Belgesi Ücretleri