Yerli Malı Belgesi Danışmanlık

Yerli Malı Belgesi Danışmanlığı

Bilindiği üzere Yerli Malı; montaj ve işçilik başta olmak üzere üretim sürecinin önemli aşamalarının Türkiye içinde gerçekleştirildiği ve ekonomik yönden ürün maliyetinin çoğunun Türkiye içindeki hammadde, parça veya hizmet tedarikçilerine ödenen meblağların oluşturduğu ürünler yerli malı olarak tanımlanır. Yerli Malı Belgesi alabilmeniz için yukarıdaki tanıma uygun şartların sağlanması gerekmektedir.

 

Akre Group® Danışmanlık Şirketi olarak Yerli Malı Belgesi danışmanlığı kapsamında gerek duyulan Kapasite Raporu ve Sanayi Sicil Belgelerinin çıkarılmasından başlayarak, üretilen ürünlerin Yerli kabul edilebilmesi için sunulan diğer evrakların tanzimi, hesaplamaları, Yerli Malı Belgesi Başvurusu ve belgenin size teslimine kadar tüm süreçlerde sizlere en yüksek kalitede danışmanlık hizmeti vermekteyiz.

İşletmelerin Yerli Malı Belgesi alımında bir danışmanlık firması ile çalışması için birçok neden vardır. Bunlardan en önemlisi de firmaların içinde Yerli Malı Belgesi başvuru ve hesaplama işlemlerini kısa sürede çözebilecek hazır bir ekibin bulunmaması gelmektedir. Buna karşılık danışmanlık firmaları size Yerli Malı Belgesi alımı işlemlerini çok kısa bir sürede ve cüzi maliyetlerle alabilmektedirler.

 

İyi bir Yerli Malı Belgesi danışmanlık şirketi çalışmak istediğinizde aşağıdaki değerlendirmeleri mutlaka yapmalısınız.

• Başarı Hikayeleri ve Müşteri Referansları:

Yerli Malı Belgesi hizmeti alacağınız firmanın daha önceden hangi firmalarla çalıştığını sorgulayınız. Yerli Malı Belgesi danışmanlık şirketinin sizin firmanıza yakın bir iş kolunda ve veya büyüklükteki bir firmadaki deneyimlerinden bahsetmesi önemlidir. Danışmanlık kuruluşunun referanslarını mutlaka sorgulayınız. Hangi danışmanlık kuruluşunun Yerli Malı Belgesini daha hızlı ve sorunsuz çıkarabileceğini değerlendiriniz.

• Deneyimli Bir Danışmanlık Şirketi:

İyi bir danışmanlık şirketi sizin zamanınızı önemser. Sizlere Yerli Malı Belgesi hizmetini sunarken deneyimli bir ekiple başlar. Yapılacak işin büyüklüğüne, işin önceliğine ve şirketin hedeflerine göre uygun bir çalışma ekibi oluşturur. Bu ekip firma bünyesinde çalışan ekipten olabileceği gibi danışmanlık kuruluşu içerisinden de olabilir. Bildiğiniz üzere Yerli Malı Belgesi dosyası hazırlanırken ürüne etki eden girdi maliyetlerinin çok detaylı bir şekilde hesaplanması gerekmektedir. Yerli Malı Belgesi alımı için hazırlanan Yerli Katkı Oranı Cetvelinin oldukça detaylı ve hatasız hazırlanması ancak tecrübeli bir danışmanlık firması ile mümkündür.

• Danışmanlık Hizmetinin Maliyeti:

Esasında sanayi kuruluşlarının bir danışmanlık firmasından istediği Yerli Malı Belgesi danışmanlık hizmeti için finansal olarak anlamlı bir oranda maliyet ve Yerli Malı Belgesi alımında yeterli hizmeti sunan bir danışmanlık firmasındır. Yerli Malı Belgesi işlemlerini takip edecek firmanın belirlenmesi en ucuz fiyatı veren firmanın bulunmasından daha fazlasını gerektirir. Şöyle ki; daha ucuz fakat şirket hedeflerine geç ulaşan, hatalı iş yapan, deneyimsiz bir danışmanlık şirketi, size deneyimli bir danışmandan daha maliyetli olabilir.
Dahası, Yerli Malı Belgesinin alımında hızlı ve güvenilir bir firmayla çalışmak isteyeceğinizi düşünüyoruz. Yerli Malı Belgesi alımı süresinin belli olduğu,  süresinin uzamayacağı ve ilave bir masraf çıkmayacağı danışmanlık kuruluşu tarafından size taahhüt edilmelidir.

• Danışmanlık Kuruluşunun Katma Değeri:

İyi bir danışmanlık firması olmanın tek ve en pratik yöntemi farklı sektörlerde farklı deneyimler kazanmak ve kendini sürekli geliştirmektir. İyi bir danışmanlık şirketi sadece Yerli Malı Belgesini çıkaran ve tesliminden sonra iletişimi kesen bir firma olmamalıdır. Farklı sektörlerden edindiği bilgi ve becerileri firmanıza aktarmalıdır. Yerli Malı Belgesinin kullanıldığı alanları ve Yerli Malı Belgesinin firmanıza sağlayacağı faydaları size aktarması gerekecektir. Aynı zamanda Yerli Malı Belgesinin yenilenmesi, Yerli Malı Belgesinin uygulama esaslarını, Yerli Malı Belgesine sahip olan firmaların sorumlulukları ile ilgili bilgileri aktarması gerekmektedir. İyi bir danışmanlık firması ancak bu şekilde firmanıza ekstra bir katma değer ve beceri kazandırabilir.

• Danışmanın Temsil ve İletişim Becerisi:

Yerli Malı Belgesi danışmanlığı yapan firma ve danışmanları işlerinizi takip ederken çeşitli kurumlar ile (Sanayi Odası, Ticaret Odası, Esnaf Odası, TOBB, TESK, Mali Müşavirlik Firmaları) sürekli iletişim halinde olmaktadırlar. Dolayısı ile danışmanlık şirketi bu kurumlarda Yerli Malı Belgesi işlemlerinizi takip ederken firmanızı en iyi şekilde temsil etmeli, her hangi bir yanlış anlaşılma ve algıya sebebiyet vermemeli ve en önemlisi meslek odaları ve siz değerli kuruluşlar arasındaki bağı güçlendiren birer aracı olmalıdırlar.

• Danışmanlık Firmasının Mühendislik Becerisi:

Bildiğiniz üzere Yerli Malı Belgesinin başvurusu esnasında evrakların eksiksiz hazırlanması, ürüne etki eden ithal ve yerli girdilerin doğru eksiksiz bir şekilde beyan edilmesi gerekmektedir. Yerli Malı Belgesine sahip olan firmaların taahhüdü gereği hatalı bir işlem yapılmaması gerekmektedir. Aksi takdirde firmaların Yerli Malı Belgesinden doğacak hakları olduğu gibi sorumlulukları da vardır. Bu sebeple Yerli Malı Belgesi danışmanlık şirketinin mühendislik becerileri önem kazanmaktadır.
Yerli Malı Belgesi’ni hazırlamakta ve almakta geç kaldıysanız danışmanlarımızla irtibata geçiniz. Bizleri telefonla arayacağınız iletişim formunu doldurarak ücretsiz tavsiye alabilirsiniz. Formun içerisindeki bilgileri eksiksiz girip gönderiniz. Danışmanlarımız kısa bir süre içerisinde sizinle iletişime geçecektir. Sizin için doğru olanı belirlemeye yardımcı olacaklardır. İlginiz için teşekkür ederiz.

İlgili Makaleler